Labels: Kultur- og musikkskole, Kulturmidler
Informasjon fra Nordland Fylkeskommune om Den Kulturelle Skolesekken:
Nordland fylkeskommune mottar årlig et statstilskudd til Dks på ca 7.4 mill.
Nordland fylkesting har vedtatt at 50 % av dette tilskuddet skal viderefordeles til kommuner som har utarbeidet og vedtatt egen plan for Dks. I Nordland har 41 av kommunene slik plan, og fylkeskommunen fordeler 4.2 mill av statstilskuddet til kommunene slik at de kan iverksette tiltak jfr.egne planer.
Vestvågøy kommune har vedtatt Dks - plan.
Tilskuddet til kommunene blir fordelt etter fordelingsnøkkel lik den som benyttes til kvalitetsutvikligsmidler i skolen.
For Vestvågøy kommune er beløpet satt til kr. 173.000 pr. år.
Av resterende statstilskudd benyttes kr. 700.000 til fordeling til såkalte kunstverksted. Dette er tilskudd som kommunene i tillegg kan få til gjennomføring av workshops der profesjonelle kunstnere kommer til skolen og jobber sammen med elevene.
I snitt gir dette 2-3 såkalte kunstverksteder pr. kommune pr. skoleår. Dette har Vestvågøy kommune årlig benyttet seg godt av.
Sist men ikke minst brukes de siste 2.5 mill til å sende ut ca 50-60 ulike kunstproduksjoner på turne til kommunene i Nordland. Det er da snakk om scenekunstforestillinger, forfatterbesøk, filmprosjekter, konserter osv. Det kan variere fra år til år hvor mange produksjoner som kommer til den enkelte kommune. Disse profesjonelle produksjonene er uten kostnad for kommunen og en oversikt over kommende skoleårs kunstproduksjoner sendes kommunen i mars hvert år, slik at dette kan legges inn i skolenes planer for det kommende skoleår.
Vestvågøy kommune mottar slik oversikt fra oss, og fylket ber om tilbakemelding fra kommunen innen en oppsatt en frist på hvilke skoler som skal ha besøk av de forskjellige produksjonene.



